Bourns Inc. 4420P-2-471
4420P-2-471 picture photo
Mfg. Part Number
4420P-2-471
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 470 OHM 20SOIC
Datasheet Download
4420P-2-471.pdf
Availability of 4420P-2-471
QUANTITY
4420P-2-471 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4420P-2-471
Internal Part NumberEIS-4420P-2-471
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOL
Size / Dimension0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Height0.114" (2.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4420P-2-471
Related Links4420P, 4420P-2-471 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4420P-2-471 Details Description
Related parts for 4420P-2-471
CONN HEADER 7POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
OPTICAL SENSOR WITH ROUND LENS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 68POS .5MM datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X32MM 47CFM IP68 datasheet.pdf
TERMINAL STRIP CONN 14POS R/A datasheet.pdf