Nichicon RL80E122MDN1PX
RL80E122MDN1PX picture photo
Mfg. Part Number
RL80E122MDN1PX
Brief Description
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RL80E122MDN1PX.pdf
Availability of RL80E122MDN1PX
QUANTITY
RL80E122MDN1PX Order Process
Ship out your order
Specifications of RL80E122MDN1PX
Internal Part NumberEIS-RL80E122MDN1PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRL8
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL80E122MDN1PX
Related LinksRL80E12, RL80E122MDN1PX Datasheet, Nichicon Distributor
RL80E122MDN1PX Details Description
Related parts for RL80E122MDN1PX
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 48POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.15A CPH5 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf