CTS Electronic Components 445I33E16M00000
445I33E16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
445I33E16M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
445I33E16M00000.pdf
Availability of 445I33E16M00000
QUANTITY
445I33E16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 445I33E16M00000
Internal Part NumberEIS-445I33E16M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product445 Series Glass Seal Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series445
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)445I33E16M00000
Related Links445I33E, 445I33E16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
445I33E16M00000 Details Description
Related parts for 445I33E16M00000
RES SMD 7.15KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf