API Delevan 4470R-16F
4470R-16F picture photo
Mfg. Part Number
4470R-16F
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.15A 400 MOHM TH
Datasheet Download
4470R-16F.pdf
Availability of 4470R-16F
QUANTITY
4470R-16F Order Process
Ship out your order
Specifications of 4470R-16F
Internal Part NumberEIS-4470R-16F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4470R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance18µH
Tolerance±1%
Current Rating1.15A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq75 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant28.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 0.910" L (7.87mm x 23.11mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4470R-16F
Related Links4470, 4470R-16F Datasheet, API Delevan Distributor
4470R-16F Details Description
Related parts for 4470R-16F
IC REG CTRLR BUCK DIVIDER 24SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
K8379A TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 790MA 220 MOHM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RETAINER TPA DUAL ROW EP2.5 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf