SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1050A1503N01
CENB1050A1503N01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1050A1503N01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W
Datasheet Download
CENB1050A1503N01.pdf
Availability of CENB1050A1503N01
QUANTITY
CENB1050A1503N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1050A1503N01
Internal Part NumberEIS-CENB1050A1503N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
RoHS InformationCENB Series RoHS Declaration
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1050
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)3.36A
Power (Watts)50W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max50W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1050A1503N01
CENB1050A1503N01 Details Description
Related parts for CENB1050A1503N01
BACKSHELL DB9 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
VARISTOR 216V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TRANS RF 240W 65V LDMOS SOT1252 datasheet.pdf