Vicor Corporation V150A48C500BF2
V150A48C500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48C500BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48C500BF2.pdf
Availability of V150A48C500BF2
QUANTITY
V150A48C500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48C500BF2
Internal Part NumberEIS-V150A48C500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48C500BF2
Related LinksV150A48, V150A48C500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48C500BF2 Details Description
Related parts for V150A48C500BF2
SMD TEST TWEEZERS/BANA PLUG 48" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KIT DEMO CATX CABLE EXTENDER datasheet.pdf
ANTENNA W-LAN 2.45/5.4GHZ datasheet.pdf
IC AMP AUD HDPHN 25MW STER 16BGA datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 14.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP MICA 6200PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf