CTS Electronic Components 448XE2253BDN
448XE2253BDN picture photo
Mfg. Part Number
448XE2253BDN
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 25K OHM .25W 45MM
Datasheet Download
448XE2253BDN.pdf
Availability of 448XE2253BDN
QUANTITY
448XE2253BDN Order Process
Ship out your order
Specifications of 448XE2253BDN
Internal Part NumberEIS-448XE2253BDN
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
Series448
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Mono, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.425" L x 0.110" W x 0.488" H (61.60mm x 2.80mm x 12.39mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)448XE2253BDN
Related Links448XE2, 448XE2253BDN Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
448XE2253BDN Details Description
Related parts for 448XE2253BDN
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
IC DRIVER HI-SIDE .7A PPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PRESSED BAR MAGNET 1.56 X.078" datasheet.pdf
IC SYSTEM BASE W/CAN 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 37POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf