TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-20-0-MX
44A0111-20-0-MX picture photo
Mfg. Part Number
44A0111-20-0-MX
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK
Datasheet Download
44A0111-20-0-MX.pdf
Availability of 44A0111-20-0-MX
QUANTITY
44A0111-20-0-MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0111-20-0-MX
Internal Part NumberEIS-44A0111-20-0-MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information282020-018 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.055" (1.40mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0031" (0.080mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0111-20-0-MX
44A0111-20-0-MX Details Description
Related parts for 44A0111-20-0-MX
IC ADC 16BIT 100KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RR 14SOIC datasheet.pdf