TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-20-2-MX
44A0111-20-2-MX picture photo
Mfg. Part Number
44A0111-20-2-MX
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED
Datasheet Download
44A0111-20-2-MX.pdf
Availability of 44A0111-20-2-MX
QUANTITY
44A0111-20-2-MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0111-20-2-MX
Internal Part NumberEIS-44A0111-20-2-MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information282022-026 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package5,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.055" (1.40mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0031" (0.080mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0111-20-2-MX
44A0111-20-2-MX Details Description
Related parts for 44A0111-20-2-MX
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf