TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-20-45-MX
44A0111-20-45-MX picture photo
Mfg. Part Number
44A0111-20-45-MX
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG YEL/GRN
Datasheet Download
44A0111-20-45-MX.pdf
Availability of 44A0111-20-45-MX
QUANTITY
44A0111-20-45-MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0111-20-45-MX
Internal Part NumberEIS-44A0111-20-45-MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information283227-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.055" (1.40mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0031" (0.080mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorYellow, Green Stripe
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0111-20-45-MX
44A0111-20-45-MX Details Description
Related parts for 44A0111-20-45-MX
CONN SOCKET 68POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 1MSPS 20SSOP datasheet.pdf
BOA 11DB LC/UPC BB datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 12V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf