ST STGB10NB40LZT4
STGB10NB40LZT4 picture photo
Mfg. Part Number
STGB10NB40LZT4
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 440V 20A 150W D2PAK
Datasheet Download
STGB10NB40LZT4.pdf
Availability of STGB10NB40LZT4
QUANTITY
STGB10NB40LZT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STGB10NB40LZT4
Internal Part NumberEIS-STGB10NB40LZT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGB10NB40LZ View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)440V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Current - Collector Pulsed (Icm)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 4.5V, 10A
Power - Max150W
Switching Energy2.4mJ (on), 5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge28nC
Td (on/off) @ 25°C1.3µs/8µs
Test Condition328V, 10A, 1 kOhm, 5V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGB10NB40LZT4
Related LinksSTGB10N, STGB10NB40LZT4 Datasheet, ST Distributor
STGB10NB40LZT4 Details Description
Related parts for STGB10NB40LZT4
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 136A datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf