Vishay/Dale CRCW06031R54FKEAHP
CRCW06031R54FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R54FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R54FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06031R54FKEAHP
QUANTITY
CRCW06031R54FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R54FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R54FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R54FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031R54FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R54FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031R54FKEAHP
FIXED IND 47UH 350MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf