Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00581K00500T1L
Y00581K00500T1L picture photo
Mfg. Part Number
Y00581K00500T1L
Brief Description
RES 1.005K OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y00581K00500T1L.pdf
Availability of Y00581K00500T1L
QUANTITY
Y00581K00500T1L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00581K00500T1L
Internal Part NumberEIS-Y00581K00500T1L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.005k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00581K00500T1L
Y00581K00500T1L Details Description
Related parts for Y00581K00500T1L
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 274VC R6 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 100OHM 25C datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE ABS AXIAL 8SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf