TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-24-9-MX
44A0111-24-9-MX picture photo
Mfg. Part Number
44A0111-24-9-MX
Brief Description
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE
Datasheet Download
44A0111-24-9-MX.pdf
Availability of 44A0111-24-9-MX
QUANTITY
44A0111-24-9-MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0111-24-9-MX
Internal Part NumberEIS-44A0111-24-9-MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information282049-023 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.040" (1.02mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.0031" (0.080mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0111-24-9-MX
44A0111-24-9-MX Details Description
Related parts for 44A0111-24-9-MX
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 26.8MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 87MM datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 300MM SUPER-SLIM datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf