TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0121-20-2/6-US
44A0121-20-2/6-US picture photo
Mfg. Part Number
44A0121-20-2/6-US
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG BLUE/RED
Datasheet Download
44A0121-20-2/6-US.pdf
Availability of 44A0121-20-2/6-US
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
44A0121-20-2/6-US Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0121-20-2/6-US
Internal Part NumberEIS-44A0121-20-2/6-US
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.110" (2.79mm)
Shield Type-
Length-
Jacket ColorBlue, Red
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0121-20-2/6-US
44A0121-20-2/6-US Details Description
Related parts for 44A0121-20-2/6-US
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO220AC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 25MM datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG BLK/GRN 5.3-6.5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
05 MALE CRIMP S/BORE UNLATCHED datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 670MA 348 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf