TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0311-20-1
44A0311-20-1 picture photo
Mfg. Part Number
44A0311-20-1
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN
Datasheet Download
44A0311-20-1.pdf
Availability of 44A0311-20-1
QUANTITY
44A0311-20-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A0311-20-1
Internal Part NumberEIS-44A0311-20-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information282383-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0311
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter0.078" (1.98mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.005" (0.13mm)
Length-
Voltage2500V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorBrown
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A0311-20-1
Related Links44A031, 44A0311-20-1 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
44A0311-20-1 Details Description
Related parts for 44A0311-20-1
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 74POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf