Grayhill, Inc. 44A30-11-1-12S
44A30-11-1-12S picture photo
Mfg. Part Number
44A30-11-1-12S
Brief Description
SWITCH ROTARY SP12T
Datasheet Download
44A30-11-1-12S.pdf
Availability of 44A30-11-1-12S
QUANTITY
44A30-11-1-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A30-11-1-12S
Internal Part NumberEIS-44A30-11-1-12S
Series44
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks11
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Features-
Depth Behind Panel120.27mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A30-11-1-12S
Related Links44A30-1, 44A30-11-1-12S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A30-11-1-12S Details Description
Related parts for 44A30-11-1-12S
ADAPTER BASE FOR HI-LO PROG datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 169 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X26MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf