Grayhill, Inc. 44A60-10-1-06N
44A60-10-1-06N picture photo
Mfg. Part Number
44A60-10-1-06N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
44A60-10-1-06N.pdf
Availability of 44A60-10-1-06N
QUANTITY
44A60-10-1-06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A60-10-1-06N
Internal Part NumberEIS-44A60-10-1-06N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions6
Index StopsContinuous
Number of Decks10
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating5A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw60°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel111.48mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A60-10-1-06N
Related Links44A60-1, 44A60-10-1-06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A60-10-1-06N Details Description
Related parts for 44A60-10-1-06N
MOSFET P-CH 30V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 30GD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8-HSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf