TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 44AM1121-20-9/96-9
44AM1121-20-9/96-9 picture photo
Mfg. Part Number
44AM1121-20-9/96-9
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
RCW WIRE AND CABLE
Datasheet Download
44AM1121-20-9/96-9.pdf
Availability of 44AM1121-20-9/96-9
QUANTITY
44AM1121-20-9/96-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44AM1121-20-9/96-9
Internal Part NumberEIS-44AM1121-20-9/96-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Diameter0.143" (3.63mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.005" (0.13mm)
Shield MaterialCopper, Silver Coated
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44AM1121-20-9/96-9
44AM1121-20-9/96-9 Details Description
Related parts for 44AM1121-20-9/96-9
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 96POS W/O POST SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 50MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
CONN DIN C FEMALE 96CKT datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 0.5A SOT523 datasheet.pdf