Grayhill, Inc. 44M60-01-1-03N
44M60-01-1-03N picture photo
Mfg. Part Number
44M60-01-1-03N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP 3POS 5A
Datasheet Download
44M60-01-1-03N.pdf
Availability of 44M60-01-1-03N
QUANTITY
44M60-01-1-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44M60-01-1-03N
Internal Part NumberEIS-44M60-01-1-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating5A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw60°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel26.04mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44M60-01-1-03N
Related Links44M60-0, 44M60-01-1-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44M60-01-1-03N Details Description
Related parts for 44M60-01-1-03N
INDUCT ARRAY 2 COIL 14.7UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE STRAIGHT 2M FOR E2FM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS FXO -136V 42LGA datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA WL 1WIRE datasheet.pdf
1.25MM M/F 34POS 28AWG 150MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf