3M 44MM-10MM-25-5590H-05
44MM-10MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
44MM-10MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
44MM X 10MM 1=25/PK
Datasheet Download
44MM-10MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 44MM-10MM-25-5590H-05
QUANTITY
44MM-10MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 44MM-10MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-44MM-10MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline10.00mm x 44.00mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44MM-10MM-25-5590H-05
Related Links44MM-10MM-, 44MM-10MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
44MM-10MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 44MM-10MM-25-5590H-05
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf