Grayhill, Inc. 44S30-04-2-05N
44S30-04-2-05N picture photo
Mfg. Part Number
44S30-04-2-05N
Brief Description
SWITCH ROTARY DP5T
Datasheet Download
44S30-04-2-05N.pdf
Availability of 44S30-04-2-05N
QUANTITY
44S30-04-2-05N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44S30-04-2-05N
Internal Part NumberEIS-44S30-04-2-05N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series44
Number of Positions5
Index StopsFixed
Number of Decks4
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel52.40mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44S30-04-2-05N
Related Links44S30-0, 44S30-04-2-05N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44S30-04-2-05N Details Description
Related parts for 44S30-04-2-05N
IC TX QUAD RS232 5V PWR 16-CDIP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 77MA 66 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 7/16" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 400MHZ 84BGA datasheet.pdf