Grayhill, Inc. 44US30-01-2-04N
44US30-01-2-04N picture photo
Mfg. Part Number
44US30-01-2-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP4T
Datasheet Download
44US30-01-2-04N.pdf
Availability of 44US30-01-2-04N
QUANTITY
44US30-01-2-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 44US30-01-2-04N
Internal Part NumberEIS-44US30-01-2-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating1A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel26.04mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44US30-01-2-04N
Related Links44US30-, 44US30-01-2-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44US30-01-2-04N Details Description
Related parts for 44US30-01-2-04N
REGULTR 15V 0.75A 3 PIN VT VTHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SC63 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 14MM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf