Littelfuse 45024R2IB5.5
45024R2IB5.5 picture photo
Mfg. Part Number
45024R2IB5.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 24R 5.5KV IN-BO
Datasheet Download
45024R2IB5.5.pdf
Availability of 45024R2IB5.5
QUANTITY
45024R2IB5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 45024R2IB5.5
Internal Part NumberEIS-45024R2IB5.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current450A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension-
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)45024R2IB5.5
Related Links45024R, 45024R2IB5.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
45024R2IB5.5 Details Description
Related parts for 45024R2IB5.5
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CROSS FITTING 10X10" datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL TERM CRIMP M TIN 22-24AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf