Rubycon 450BXC15MEFCU312.5X25
450BXC15MEFCU312.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
450BXC15MEFCU312.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450BXC15MEFCU312.5X25.pdf
Availability of 450BXC15MEFCU312.5X25
QUANTITY
450BXC15MEFCU312.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450BXC15MEFCU312.5X25
Internal Part NumberEIS-450BXC15MEFCU312.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450BXC15MEFCU312.5X25
Related Links450BXC15ME, 450BXC15MEFCU312.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450BXC15MEFCU312.5X25 Details Description
Related parts for 450BXC15MEFCU312.5X25
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 33POS .3MM 10" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 14.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER DIVIDER 2-WAY datasheet.pdf
RES 294 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf