Rubycon 450BXW56MEFC12.5X40
450BXW56MEFC12.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
450BXW56MEFC12.5X40
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450BXW56MEFC12.5X40.pdf
Availability of 450BXW56MEFC12.5X40
QUANTITY
450BXW56MEFC12.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450BXW56MEFC12.5X40
Internal Part NumberEIS-450BXW56MEFC12.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBXW Series
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current540mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450BXW56MEFC12.5X40
Related Links450BXW56M, 450BXW56MEFC12.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450BXW56MEFC12.5X40 Details Description
Related parts for 450BXW56MEFC12.5X40
CONN D-SUB MOD JACK PLUG 6POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 312.5KSPS 10-TDFN datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT SKT datasheet.pdf