Rubycon 450BXW82MEFC16X35
450BXW82MEFC16X35 picture photo
Mfg. Part Number
450BXW82MEFC16X35
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450BXW82MEFC16X35.pdf
Availability of 450BXW82MEFC16X35
QUANTITY
450BXW82MEFC16X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450BXW82MEFC16X35
Internal Part NumberEIS-450BXW82MEFC16X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBXW Series
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450BXW82MEFC16X35
Related Links450BXW82, 450BXW82MEFC16X35 Datasheet, Rubycon Distributor
450BXW82MEFC16X35 Details Description
Related parts for 450BXW82MEFC16X35
CONN HEADER 35POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR OCTAL 1:2/1:1 1.2MH SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 3A 150V datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL N-INVERT 8XSON datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS PIN datasheet.pdf