Rubycon 450CXW150MEFC16X50
450CXW150MEFC16X50 picture photo
Mfg. Part Number
450CXW150MEFC16X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450CXW150MEFC16X50.pdf
Availability of 450CXW150MEFC16X50
QUANTITY
450CXW150MEFC16X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450CXW150MEFC16X50
Internal Part NumberEIS-450CXW150MEFC16X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450CXW150MEFC16X50
Related Links450CXW150, 450CXW150MEFC16X50 Datasheet, Rubycon Distributor
450CXW150MEFC16X50 Details Description
Related parts for 450CXW150MEFC16X50
CONN FFC HEADER 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
PARALLEL SPLICE KRIMPTITE datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG GREEN 1000' datasheet.pdf