Rubycon 450CXW150MEFC18X40
450CXW150MEFC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
450CXW150MEFC18X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450CXW150MEFC18X40.pdf
Availability of 450CXW150MEFC18X40
QUANTITY
450CXW150MEFC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450CXW150MEFC18X40
Internal Part NumberEIS-450CXW150MEFC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450CXW150MEFC18X40
Related Links450CXW150, 450CXW150MEFC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450CXW150MEFC18X40 Details Description
Related parts for 450CXW150MEFC18X40
IDC CABLE-AKP10A/ AE10G / AKP10A datasheet.pdf
CIR BRKR 32A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK AMD 3PHASE 36-SSOP datasheet.pdf
DF13 CUT-OFF-DIE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC 4030 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 170A 400V TO-200AB datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 34POS DUAL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 160 MOHM TH datasheet.pdf