CTS Electronic Components 450D253PR16
450D253PR16 picture photo
Mfg. Part Number
450D253PR16
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 25K OHM 1/3W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450D253PR16.pdf
Availability of 450D253PR16
QUANTITY
450D253PR16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450D253PR16
Internal Part NumberEIS-450D253PR16
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450D253PR16
Related Links450D2, 450D253PR16 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450D253PR16 Details Description
Related parts for 450D253PR16
IC RS-232 DRVR/RCVR 18-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.2A 108 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX25312265 datasheet.pdf
EXPANSION 8 ETHERNET PORTS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 220 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.7UH 3.52A 22.8 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
20AWG 25P 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf