CTS Electronic Components 450D503F8
450D503F8 picture photo
Mfg. Part Number
450D503F8
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50K OHM 1/3W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450D503F8.pdf
Availability of 450D503F8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
450D503F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450D503F8
Internal Part NumberEIS-450D503F8
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450D503F8
Related Links450D, 450D503F8 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450D503F8 Details Description
Related parts for 450D503F8
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRIVER 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
EXTRUSION FRONT NON-EMC 4.4" datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 SILVER datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-WIRE 5M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf