CTS Electronic Components 450D504KSD8
450D504KSD8 picture photo
Mfg. Part Number
450D504KSD8
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450D504KSD8.pdf
Availability of 450D504KSD8
QUANTITY
450D504KSD8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450D504KSD8
Internal Part NumberEIS-450D504KSD8
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450D504KSD8
Related Links450D5, 450D504KSD8 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450D504KSD8 Details Description
Related parts for 450D504KSD8
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6648 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf