CTS Electronic Components 450D504KSD8
450D504KSD8 picture photo
Mfg. Part Number
450D504KSD8
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450D504KSD8.pdf
Availability of 450D504KSD8
QUANTITY
450D504KSD8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450D504KSD8
Internal Part NumberEIS-450D504KSD8
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesStock Pot™ 450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450D504KSD8
Related Links450D5, 450D504KSD8 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450D504KSD8 Details Description
Related parts for 450D504KSD8
CAP CER 8200PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RES MO 1W 20K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7T 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 18POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf