Littelfuse 450E2CL5.5
450E2CL5.5 picture photo
Mfg. Part Number
450E2CL5.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 450E 5.5KV BOLT
Datasheet Download
450E2CL5.5.pdf
Availability of 450E2CL5.5
QUANTITY
450E2CL5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450E2CL5.5
Internal Part NumberEIS-450E2CL5.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current450A
Package / CaseBolt Mount
Size / Dimension16.130" L x 3.000" W x 7.940" H (409.70mm x 76.20mm x 201.68mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450E2CL5.5
Related Links450E2, 450E2CL5.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
450E2CL5.5 Details Description
Related parts for 450E2CL5.5
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2B datasheet.pdf
TOOL RATCHET PLIERS FOR SL-CP3 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
250 TB SPR CLA W/L 35D datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf