Rubycon 450HXC82MEFCSN25X25
450HXC82MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
450HXC82MEFCSN25X25
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450HXC82MEFCSN25X25.pdf
Availability of 450HXC82MEFCSN25X25
QUANTITY
450HXC82MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450HXC82MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-450HXC82MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450HXC82MEFCSN25X25
Related Links450HXC82M, 450HXC82MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450HXC82MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 450HXC82MEFCSN25X25
CONN CARDEDGE 50/100POS S100 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 22-16AWG TIN datasheet.pdf
IC GENCORE SER LITE PRO 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5.08MM 3POS BLACK datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
10BT FILTER MODULE WITH CMC datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf