Sullins Connector Solutions PTC31SBAN
PTC31SBAN picture photo
Mfg. Part Number
PTC31SBAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS
Datasheet Download
PTC31SBAN.pdf
Availability of PTC31SBAN
QUANTITY
PTC31SBAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC31SBAN
Internal Part NumberEIS-PTC31SBAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC31SBAN
Related LinksPTC3, PTC31SBAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC31SBAN Details Description
Related parts for PTC31SBAN
JUMPER-H1503TR/A3048W/X 2" datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 240MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.37 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 16QFN datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf