Rubycon 450MXG150MEFCSN22X35
450MXG150MEFCSN22X35 picture photo
Mfg. Part Number
450MXG150MEFCSN22X35
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXG150MEFCSN22X35.pdf
Availability of 450MXG150MEFCSN22X35
QUANTITY
450MXG150MEFCSN22X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXG150MEFCSN22X35
Internal Part NumberEIS-450MXG150MEFCSN22X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXG150MEFCSN22X35
Related Links450MXG150M, 450MXG150MEFCSN22X35 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXG150MEFCSN22X35 Details Description
Related parts for 450MXG150MEFCSN22X35
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
INPUT FILTER 15KW 200V datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG GRAY 250' datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FACEPLATE BLANK IVORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO HI-TEMP datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf