Rubycon 450MXG180MEFCSN30X25
450MXG180MEFCSN30X25 picture photo
Mfg. Part Number
450MXG180MEFCSN30X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXG180MEFCSN30X25.pdf
Availability of 450MXG180MEFCSN30X25
QUANTITY
450MXG180MEFCSN30X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXG180MEFCSN30X25
Internal Part NumberEIS-450MXG180MEFCSN30X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXG180MEFCSN30X25
Related Links450MXG180M, 450MXG180MEFCSN30X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXG180MEFCSN30X25 Details Description
Related parts for 450MXG180MEFCSN30X25
TRANSF 600 OHM 100MA DC TEL datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .600 48POS datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 256CPR RND datasheet.pdf
JOYSTICK 1AXIS 1 BUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf