Rubycon 450MXH270MEFCSN35X25
450MXH270MEFCSN35X25 picture photo
Mfg. Part Number
450MXH270MEFCSN35X25
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXH270MEFCSN35X25.pdf
Availability of 450MXH270MEFCSN35X25
QUANTITY
450MXH270MEFCSN35X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXH270MEFCSN35X25
Internal Part NumberEIS-450MXH270MEFCSN35X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXH
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXH270MEFCSN35X25
Related Links450MXH270M, 450MXH270MEFCSN35X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXH270MEFCSN35X25 Details Description
Related parts for 450MXH270MEFCSN35X25
RES SMD 11.3K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 19POLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MINIFIT VERT HDR ASSY 08 CKT SAU datasheet.pdf
CAP FILM 510PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf