TDK Corporation FK20C0G2J682J
FK20C0G2J682J picture photo
Mfg. Part Number
FK20C0G2J682J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 630V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK20C0G2J682J.pdf
Availability of FK20C0G2J682J
QUANTITY
FK20C0G2J682J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK20C0G2J682J
Internal Part NumberEIS-FK20C0G2J682J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK20C0G2J682J
Related LinksFK20C0, FK20C0G2J682J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK20C0G2J682J Details Description
Related parts for FK20C0G2J682J
PHOTO TRANS BLUE LEN 800NM SIDE datasheet.pdf
RES SMD 76.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FERRITE CORE 28MM OD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
DSUB CON D*M PIN HP#16 MIL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf