Rubycon 450MXK560MEFCSN35X40
450MXK560MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
450MXK560MEFCSN35X40
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450MXK560MEFCSN35X40.pdf
Availability of 450MXK560MEFCSN35X40
QUANTITY
450MXK560MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450MXK560MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-450MXK560MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450MXK560MEFCSN35X40
Related Links450MXK560M, 450MXK560MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450MXK560MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 450MXK560MEFCSN35X40
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1200-2525PF 500V PNL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 80V 250A CHASS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 370MA 2.51 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 10A SYNC 32QFN datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 487MA 840 MOHM datasheet.pdf