Rubycon 450PX22MEFCG412.5X25
450PX22MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
450PX22MEFCG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450PX22MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 450PX22MEFCG412.5X25
QUANTITY
450PX22MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450PX22MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-450PX22MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450PX22MEFCG412.5X25
Related Links450PX22MEF, 450PX22MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450PX22MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 450PX22MEFCG412.5X25
MOSFET N-CH 30V 18.4A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS MALE, RA 20M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
50POS datasheet.pdf
LED COB 2700K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf