Rubycon 450QXW150MEFC18X40
450QXW150MEFC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
450QXW150MEFC18X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450QXW150MEFC18X40.pdf
Availability of 450QXW150MEFC18X40
QUANTITY
450QXW150MEFC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450QXW150MEFC18X40
Internal Part NumberEIS-450QXW150MEFC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQXW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450QXW150MEFC18X40
Related Links450QXW150, 450QXW150MEFC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450QXW150MEFC18X40 Details Description
Related parts for 450QXW150MEFC18X40
IDC CABLE - MSD10K/MC10F/MCG10K datasheet.pdf
RACK ALUM 13X17X8.75 BLK datasheet.pdf
IC VOLUME CTRL AUD 4-CH 28 SOIC datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V OE SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
2.54MM DRSW HDR TH O/CAP datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 585MA 130 MOHM datasheet.pdf