Rubycon 450QXW56MEFC12.5X35
450QXW56MEFC12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
450QXW56MEFC12.5X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450QXW56MEFC12.5X35.pdf
Availability of 450QXW56MEFC12.5X35
QUANTITY
450QXW56MEFC12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450QXW56MEFC12.5X35
Internal Part NumberEIS-450QXW56MEFC12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQXW
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450QXW56MEFC12.5X35
Related Links450QXW56M, 450QXW56MEFC12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
450QXW56MEFC12.5X35 Details Description
Related parts for 450QXW56MEFC12.5X35
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL GRAY LOCKING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP1650 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 42.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 4-X2DFN datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf