Rubycon 450QXW68MEFC14.5X31.5
450QXW68MEFC14.5X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
450QXW68MEFC14.5X31.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450QXW68MEFC14.5X31.5.pdf
Availability of 450QXW68MEFC14.5X31.5
QUANTITY
450QXW68MEFC14.5X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450QXW68MEFC14.5X31.5
Internal Part NumberEIS-450QXW68MEFC14.5X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesQXW
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450QXW68MEFC14.5X31.5
Related Links450QXW68ME, 450QXW68MEFC14.5X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
450QXW68MEFC14.5X31.5 Details Description
Related parts for 450QXW68MEFC14.5X31.5
IX XLATOR -5V ECL-TTL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 430 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
MINI MI II 14POS W/CLIP ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 350MA 850 MOHM datasheet.pdf
MOSFET NPN/P CH 30V 2.6A 6HUSON datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HSG FMALE 17POS STR datasheet.pdf