CTS Electronic Components 450T328S103A1A1
450T328S103A1A1 picture photo
Mfg. Part Number
450T328S103A1A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
450T328S103A1A1.pdf
Availability of 450T328S103A1A1
QUANTITY
450T328S103A1A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450T328S103A1A1
Internal Part NumberEIS-450T328S103A1A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series450
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450T328S103A1A1
Related Links450T328, 450T328S103A1A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
450T328S103A1A1 Details Description
Related parts for 450T328S103A1A1
RES 43 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL GOLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND REEL 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 112MA 17.9 OHM datasheet.pdf