Rubycon 450USG100MEFCSN20X30
450USG100MEFCSN20X30 picture photo
Mfg. Part Number
450USG100MEFCSN20X30
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450USG100MEFCSN20X30.pdf
Availability of 450USG100MEFCSN20X30
QUANTITY
450USG100MEFCSN20X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450USG100MEFCSN20X30
Internal Part NumberEIS-450USG100MEFCSN20X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450USG100MEFCSN20X30
Related Links450USG100M, 450USG100MEFCSN20X30 Datasheet, Rubycon Distributor
450USG100MEFCSN20X30 Details Description
Related parts for 450USG100MEFCSN20X30
IC EEPROM 64KBIT 200NS 28DIP datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 10% 8-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NCS2220A UDFN6 datasheet.pdf
MOTION CNTL MOD SGL AXIS 24VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf