Rubycon 450USG390MEFCSN30X40
450USG390MEFCSN30X40 picture photo
Mfg. Part Number
450USG390MEFCSN30X40
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450USG390MEFCSN30X40.pdf
Availability of 450USG390MEFCSN30X40
QUANTITY
450USG390MEFCSN30X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450USG390MEFCSN30X40
Internal Part NumberEIS-450USG390MEFCSN30X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.32A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450USG390MEFCSN30X40
Related Links450USG390M, 450USG390MEFCSN30X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450USG390MEFCSN30X40 Details Description
Related parts for 450USG390MEFCSN30X40
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE W/PA LNA U.FL datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 8V 80A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MINI MI II 2ROW RELAY WAFER ASSY datasheet.pdf
TAPE MOUNTING 54"X180YD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf