Rubycon 450VXG100MEFCSN25X25
450VXG100MEFCSN25X25 picture photo
Mfg. Part Number
450VXG100MEFCSN25X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXG100MEFCSN25X25.pdf
Availability of 450VXG100MEFCSN25X25
QUANTITY
450VXG100MEFCSN25X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXG100MEFCSN25X25
Internal Part NumberEIS-450VXG100MEFCSN25X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXG100MEFCSN25X25
Related Links450VXG100M, 450VXG100MEFCSN25X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXG100MEFCSN25X25 Details Description
Related parts for 450VXG100MEFCSN25X25
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 175MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQUARE MOM 3POS YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KIT DEMO 78K0R KE3 UPD78F1146 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
RES 56 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf