Rubycon 450VXG150MEFCSN22X40
450VXG150MEFCSN22X40 picture photo
Mfg. Part Number
450VXG150MEFCSN22X40
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXG150MEFCSN22X40.pdf
Availability of 450VXG150MEFCSN22X40
QUANTITY
450VXG150MEFCSN22X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXG150MEFCSN22X40
Internal Part NumberEIS-450VXG150MEFCSN22X40
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXG150MEFCSN22X40
Related Links450VXG150M, 450VXG150MEFCSN22X40 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXG150MEFCSN22X40 Details Description
Related parts for 450VXG150MEFCSN22X40
CONN RECPT 14POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 750MA 240 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF RECEPT datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 6CH I2C QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 2 OHM 1000W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf